Go back
GU10
LAMPADINE GO SMART
GUSMA38-061000
Forget the expensive traditional home automation. With GoSmart all you need is a smartphone and a Wi-Fi connection to control the lighting, switches and sockets. Also you can use your voice to ask the main voice assistants to turn on the light, set the color and brightness. No hubs required and no stress. Simple isn't it?
- Power
- 5.50W (40W )
- Lamp connection
- GU10
- Luminous flux
- 345 Lm
- Light color
- RGB+2700 K (Warm white); 6500 K (Cool white)
General characteristics
| Item number | GUSMA38-061000 |
| EAN code | 9090171016970 |
| Technology | LED |
| Type | BULBS |
| Family | GU10 |
| Line | LAMPADINE GO SMART |
Dimensions
| Height | 56 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Thickness | 100 mm |
| Net weight | 27 gr |
Packing
| Package | BLISTER 1 pz. |
| Gross weight | 54 gr |
| Master Carton | 50 pz |
| Inner Carton | 10 pz |
Technical features
| Lamp connection | GU10 |
| Effective power | 5.50 W |
| Equivalent power | 40W |
| Potenza Stand By | 0.50W |
| Output luminous flux | 345 Lm |
| Flux measurement angle | 90° |
| Light color | RGB+2700 K; 6500 K |
| Beam opening | 38° |
| Color rendition (CRI) | 80 |
| Dimmable | Y |
| Dimmer protocol | Trailing Edge |
| Voltage | 220-240 V/AC |
Other characteristics
| Warranty years | 2 |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Current consumption | 48 mA |
| Energetic class | G |
| Duration | 20000 h |
| Ignition cycles | 10000 |
| Operating temperature | -15 +40 °C |
| Degree of protection | IP20 |