Go back
STRIP
KIT SENSOR
KIT-SENSOR
- Power
- 7W
- Luminous flux
- 225 Lm/m
- Light color
- 3000 K (Warm white)
General characteristics
| Item number | KIT-SENSOR |
| EAN code | 9090171021028 |
| Technology | LED |
| Type | BULBS |
| Family | STRIP |
| Line | KIT SENSOR |
Dimensions
| Height | 2 mm |
| Length | 2400 mm |
| Width | 8 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Net weight | 240 gr |
Packing
| Package | Color Box |
| Gross weight | 274 gr |
| Master Carton | 20 pz |
| Inner Carton | 10 pz |
Technical features
| Power per meter | 2.90W/m |
| Effective power | 7 W |
| Potenza Stand By | 0.36W |
| Luminous flux per meter | 225 Lm/m |
| Output luminous flux | 540 Lm |
| Flux measurement angle | 360° |
| Light color | 3000 K |
| LEDs per meter | 30 |
| Beam opening | 120° |
| Color rendition (CRI) | 80 |
| Dimmable | N |
| Light Sensor | Y |
| Voltage | 220-240 V/AC |
Other characteristics
| Warranty years | 2 |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Current consumption | 300 mA |
| Energetic class | G |
| Duration | 30000 h |
| Ignition cycles | 15000 |
| Operating temperature | -20 +40 °C |
| Isolation Class | II |
| Degree of protection | IP20 |