Go back
SPHERE
INCANTO
INH1G-071440
LED filament lamps, with a design inspired by classic style, are ideal for replacing conventional incandescent bulbs more efficiently and without sacrificing their beauty.
- Power
- 6.50W (75W )
- Lamp connection
- E14
- Luminous flux
- 1055 Lm
- Light color
- 4000 K (Natural white)
General characteristics
| Item number | INH1G-071440 |
| EAN code | 9090171028201 |
| Technology | FILAMENT LED |
| Type | BULBS |
| Family | SPHERE |
| Line | INCANTO |
Dimensions
| Diameter | 45 mm |
| Thickness | 80 mm |
| Net weight | 19 gr |
Packing
| Package | Color Box |
| Master Carton | 50 pz |
| Inner Carton | 10 pz |
Technical features
| Lamp connection | E14 |
| Effective power | 6.50 W |
| Equivalent power | 75W |
| Output luminous flux | 1055 Lm |
| Flux measurement angle | 360° |
| Light color | 4000 K |
| Beam opening | 330° |
| Color rendition (CRI) | 80 |
| Dimmable | N |
| Voltage | 220-240 V/AC |
Other characteristics
| Warranty years | 2 |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Current consumption | 46 mA |
| Energetic class | C |
| Duration | 25000 h |
| Ignition cycles | 12500 |
| Operating temperature | -15 +40 °C |
| Degree of protection | IP20 |