Go back
WALL & CEILING
SIMPLY
SMO-162230
- Power
- 16W
- Luminous flux
- 1650 Lm
- Light color
- 3000 K (Warm white)
General characteristics
| Item number | SMO-162230 |
| EAN code | 9090171025583 |
| Technology | LED |
| Type | LUMINAIRE |
| Family | WALL & CEILING |
| Line | SIMPLY |
Dimensions
| Length | 115 mm |
| Width | 214 mm |
| Thickness | 64 mm |
| Net weight | 258 gr |
Packing
| Package | Film PE |
| Gross weight | 277 gr |
| Master Carton | 20 pz |
| Inner Carton | 1 pz |
Technical features
| Effective power | 16 W |
| Source luminous flux | 1650 Lm |
| Output luminous flux | 1280 Lm |
| Flux measurement angle | 360° |
| Light color | 3000 K |
| Beam opening | 120° |
| Color rendition (CRI) | 80 |
| Dimmable | N |
| Voltage | 220-240 V/AC |
Other characteristics
| Warranty years | 2 |
| Power factor | 0,50 |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Current consumption | 140 mA |
| Energetic class | F |
| Duration | 25000 h |
| Ignition cycles | 12500 |
| Operating temperature | -20 +40 °C |
| Isolation Class | II |
| Degree of protection | IP65 |
| Impact resistance | IK08 |